ABD’den Huawei kararı:Ulusal güvenlik tehdidi

Read Time:1 Minute, 3 Second
ABD’den Huawei kararı:Ulusal güvenlik tehdidi

Washington, ulusal güvenlikle ilgili kaygılardan ötürü geçen yıl Huawei ve Hikvision’ı ticari kara listeye aldı ve yakın olduğu devletlerin 5G …

Washington, ulusal güvenlikle ilgili kaygılardan ötürü geçen yıl Huawei ve Hikvision’ı ticari kara listeye aldı ve yakın olduğu devletlerin 5G muhabere şebekelerine Huawei ekipman kurmaması için memleketler arası bir çalışma başlattı.

Daha evvel ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ABD’de faaliyet gösteren 20 Çinli şirketi Çin ordusundan destek alan kuruluş olarak sıralayan bir evrak yayınlanmıştı.

Bu evrakta China Mobile Communications Group, China Telecommunications Corp ve uçak üreticisi Aviation Industry Corp of China (AVIC) şirketi de bulunuyordu.

ABD’DEKİ MAL VARLIKLARINA EL KOYABİLİR

Pentagon’un yaptığı bu nitelemeler direkt bir cezai yaptırım getirmiyor. Lakin yasaya nazaran ABD Yöneticisi Donald Trump listedeki bu şirketlerin devletteki mal varlıklarını dondurmayı da kapsayan yaptırımları hayata geçirebilir.

Hikvision, savları “mesnetsiz” olarak niteleyip, şirketin “Çin askeri şirketi” olmadığını ve asla askeri tatbikler için ArGe çalışmalarında bulunmadığını açıkladı. Hikvision, sıkıntıyı çözmek için ABD hükümetiyle çalışacağını da belirtti.

Huawei, China Mobile, China Telecom, AVIC ve Washington’daki Çin büyükelçiliği sorulara karşılık vermedi.

ABD’deki birçok siyasetçi Çin ile ticaret tansiyonunun artmasıyla birlikte Pentagon’un tuttuğu listeyi yayımlamasını istemişti.

Beyaz Saray listedeki şirketlere yaptırım uygulayıp uygulamayacağı sorusuna karşılık vermedi.

Fakat üst seviye bir Beyaz Saray yetkilisi, “listenin uzayabileceği de göz önüne alındığında ABD devleti, şirketleri, yatırımcıları, akademik kurumları ve benzeri telaşları paylaşan ortakların bu kuruluşlarla paydaşlık kurarken gerekli incelemeyi yapabilmesi için kullanışlı bir araç” olduğunu tabir etti.

Ensonhaber

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort