Bolulu emekli öğretmen kemençe ve saz yapıyor

Bolulu emekli öğretmen kemençe ve saz yapıyor

Bolu’nun Paşaköy Mahallesi’nde yaşayan emekli hoca Numan Gümüş, 3 yıl evvel oluşturduğu atölyede, deneme yanılma idaresiyle saz ve kemençe …

Bolu’nun Paşaköy Mahallesi’nde yaşayan emekli hoca Numan Gümüş, 3 yıl evvel oluşturduğu atölyede, deneme yanılma idaresiyle saz ve kemençe yapmaya başladı.

Küçüklüğünden beri ormanda yaşadığı için ağaç işlerini yatkınlığı olduğunu söyleyen Gümüş, saz ve kemençe yapma merakının da buradan geldiğini belirtti.

“İNTERNETTEN ÖRNEKLER ÇIKARDIM”

73 yaşındaki Gümüş, saz ve kemençe yapmadan evvel araştırma yaptığını belirterek, “Elime örnekler aldım ve internetten örnekler çıkardım. Büyüklüklerini ve ölçülerini aldım. Oradan amatörce çalışmaya başladım.” diye konuştu.

“DAVET EDİLDİĞİM ALANA ARMAĞAN GÖTÜRÜYORUM”

Saz ve kemençe yaparak para kazanmayı amaçlamadığını belirten Gümüş, şöyle devam etti:

“Amacım, saz ve kemençe yaparak kariyer yapmak değil, vakit geçirmek. Yaptığım kemençelerden hususî olarak davet edildiğim noktalara ikram olarak götürüyorum. Tek tük maliyetine verdiklerim de oldu. El emeğinin iş gücü yüksek oluyor. Ağacı bulmak, kurutmak, damarına nazaran kesmek, sonra içerisini oymak ve hazırlamak devir alıyor. Duruma nazaran bir ya da iki saat çalışıyorum. Fazla zorlamıyorum kendimi. Seri çalışırsam, ağacı hazır ve kuruysa el emeğiyle 5 günde bir saz ve kemençe gelgelelim çıkar. Ağaç hazır ve kuru değilse vakte bağlı oluyor.”

Gümüş, saz ve kemençe üretimini severek yaptığını, imkanları el verdiği sürece bunu sürdürmek istediğini laflarına ekledi.

Ensonhaber

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort