DOLAR 28,8851 0.11%
EURO 31,6314 0.33%
ALTIN 1.857,330,69
BITCOIN %
İstanbul
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Boşanma Davasının Temelleri ve Hukuki Çerçevesi

Boşanma Davasının Temelleri ve Hukuki Çerçevesi

ABONE OL
Kasım 6, 2023 11:36
Boşanma Davasının Temelleri ve Hukuki Çerçevesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Boşanma davası açma süreci, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’da detaylı olarak düzenlenmiştir. Boşanma davasını açacak olan kişiler, aile mahkemelerine başvurarak dava sürecini başlatır ve bu mahkemelerde dava görülür. Kanun hükümlerinin somut olayı çözümleme konusunda yetersiz kalması durumunda hakim tarafından kıyas gibi yargılama araçlarından faydalanılabileceği gibi, bu şekilde de çözüm sağlanamayacak olursa yerel örf ve adet kuralları ile hakkaniyete uygun olarak karar verilir. Bu noktada Yargıtay kararları, özellikle şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davaları açısından son derece önem arz etmektedir. Tabii taraflar boşanma ve müşterek çocuklar ile boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin anlaşma sağlamışlarsa, taraflar arasında imzalanan anlaşmalı boşanma protokolüne göre hüküm kurulacaktır.

 

Boşanma Davasının Aşamaları

Boşanma davasının açılması sürecinde, dava dilekçesi, cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi ve ikinci cevap dilekçesinden oluşan dilekçeler aşaması bulunmaktadır. Dilekçeler aşamasının tamamlanmasının ardından ön inceleme duruşması yapılır. Anlaşmalı boşanma durumunda ise tarafların imzalamış olduğu anlaşmalı boşanma protokolünün sunumu yeterli olacaktır. Ancak anlaşmalı boşanma davasında da duruşma yapılır ve bu duruşmaya tarafların bizzat katılması beklenir. Çünkü anlaşmalı boşanmaya ilişkin hususlara dair hakim tarafları dinler ve protokolde yer alan şartların her iki tarafça, hiçbir baskı altında kalınmaksızın kabul edildiğini taraflar sözlü olarak onaylarlar.

Boşanma davası açma sürecinde, davanın düşmesi ihtimali de mevcuttur. Örneğin, bir duruşmaya davacı eş veya avukatı katılmamış ve davalı eş boşanma davasına devam etmek istemez ise, boşanma davası düşebilir. Ayrıca, dosya açılırken harç eksik yatırılmış ve mahkemenin kesin süre talimatı olmasına rağmen tamamlanmamışsa da dava düşebilir. Bununla birlikte dilekçeler süresi içerisinde sunulmalı ve usule ilişkin hususlar eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir.

 

Boşanma Davasının Hukuki Sonuçları

Boşanma davası, evlilik birliğini ortadan kaldıran bir davadır. Boşanma ile birlikte müşterek çocukların velayeti, müşterek çocuklarla kişisel ilişki, nafaka, ziynet eşyaları ve maddi-manevi tazminat talep edilebilir. Kusuru olmayan veya diğer eşe göre daha az kusuru olan tarafın boşanma yüzünden uğradığı maddi ve manevi zararlar için tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.

Boşanma sürecinde ve sonrasında, tarafların maddi ve manevi tazminat talepleri, boşanma davasının yanı sıra ayrıca tazminat davası ile de talep edilebilir. Boşanma davası ve tazminat taleplerinin sonuçlandırılmasında, boşanma avukatına danışılması ve bu sürecin bir avukat aracılığıyla yürütülmesi, sürecin hızlandırılması ve kolaylaştırılması açısından önem taşır.

 

Kaynak: https://www.delilavukatlik.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ