DOLAR 32,3006 -0.08%
EURO 35,0850 0.79%
ALTIN 2.425,010,76
BITCOIN 22441634,11%
İstanbul
32°

AÇIK

20:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Genç Kızların Sosyal Medya Kullanımı ve Sağlık Etkileri Araştırması
  • Haber İtü
  • Sağlık
  • Genç Kızların Sosyal Medya Kullanımı ve Sağlık Etkileri Araştırması

Genç Kızların Sosyal Medya Kullanımı ve Sağlık Etkileri Araştırması

ABONE OL
Mayıs 24, 2024 17:33
Genç Kızların Sosyal Medya Kullanımı ve Sağlık Etkileri Araştırması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genç Kızların Telefon ve Sosyal Medya Kullanımı İncelendi

Çocukluk Hastalıkları Arşivi dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 2022 yılında 15-16 yaşları arasındaki 1.164 kız öğrenci üzerinde yapılan çalışma, akıllı telefon kullanımı ve sosyal medya tüketimi konusunda önemli veriler ortaya koydu.

Sosyal Medya Bağımlılığı ve Sağlık Durumu İlişkilendirildi

Araştırmaya göre, genç kızların günlük ortalama akıllı telefon kullanım süresi 5,8 saat iken, sosyal medya kullanımı için harcadıkları süre ise neredeyse dört saatti. Hafta içi ve hafta sonu arasında bu sürelerde anlamlı bir fark belirlenmedi.

Araştırmacılar, katılımcıların sağlık durumları, ruh halleri, yorgunluk ve yalnızlık düzeyleri hakkında bilgi topladı. Sonuçlara göre, gençlerin yaklaşık %17’sinin sosyal medya bağımlısı, %37’sinin ise kaygı bozukluğu belirtileri gösterdiği tespit edildi.

Öneriler ve Sonuç

Araştırmacılar, sosyal medya bağımlılığının yüksek düzeyde kaygı, kötü vücut imajı, düşük ruh hali, artmış yorgunluk ve yalnızlık hissi ile ilişkili olduğunu belirttiler. Bu nedenle, gençlerin kişisel ilişkilerini geliştirmeleri ve teknoloji şirketlerinin sosyal medyanın geliştirilmesinde sağlık ve güvenliğe öncelik vermesi gerektiği vurgulandı.

Araştırmacılar, hükümetlere teknolojiden uzaklaştırılmış alanlar oluşturma ve gençlerin daha sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olma çağrısında bulundular. Bu çalışma, akıllı telefon kullanımı ile sosyal medya bağımlılığını ve refahı ölçen ilk araştırma olarak öne çıktı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ