DOLAR 32,3006 0.21%
EURO 34,9116 0.18%
ALTIN 2.418,38-0,12
BITCOIN 2192930-0,96%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğretim Üyelerimize Avrupa Birliği’nden Büyük Destek

Öğretim Üyelerimize Avrupa Birliği’nden Büyük Destek

ABONE OL
Şubat 14, 2022 14:12
Öğretim Üyelerimize Avrupa Birliği’nden Büyük Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

AB’nin Ufuk Avrupa Programı Avrupa Araştırma Konseyi (ERC); Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi öğretim üyemiz Doç. Dr. Özgür Atalay’ın “TEXWEAROTS” adlı projesini ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğretim üyemiz Dr. Onur Ergen’in “QUEEN” adlı projesini desteğe layık gördü.

Araştırmacının kendi yönünü kendisinin belirleyerek gelecek vaat eden projeler ortaya çıkaracağı felsefesiyle maddi destek veren Avrupa Birliği Ufuk Avrupa Programı Avrupa Araştırma Konseyi (ERC); Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Dr. Onur Ergen’in “QUEEN” isimli projesine 1,4 milyon Avro destek vereceğini açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin aldığı ilk ERC projesi olan ve “Quantum Super-Exchange Energy Storage Platform – QUEEN” adını taşıyan proje, kuantum elektron mühendisliği ile geleneksel pil teknolojisi ve elektroniğini, teorik limitlerin ötesine yepyeni bir fizik ve kimya yaklaşımı ile taşımayı öngörüyor. Proje sayesinde, pil teknolojisinin geleneksel işleyişi tamamen değişecek. 2035’e kadar yalnızca 2 kat arttırılması beklenen pil enerji yoğunluğunu 20 kat düzeyinde arttıran proje, anlık şarj olabilme kavramını oluşturmayı hedeflemektedir.

QUEEN projesi kapsamında, özellikle pil kimyasındaki kaotik iyon ve elektron iletimi hassas ve programlanabilir bir biçime getirilerek, çığır açıcı ince pil çalışma mesafeleri ile anlık iyon iletimi sağlanarak günümüzün pil teknolojilerinden 10.000 kat daha fazla akımı barındırabilecek pil mimarilerini baştan tasarlayacaktır. QUEEN projesi, pil işleyişinin karmaşık kodunu kuantum seviyede çözmekle kalmayacak, aynı zamanda biyoloji, esnek elektronik ve spintronik gibi alanlarda 2D malzemelerin potansiyelini de ortaya çıkaracaktır.

Türkiye’ye verilen üç desteğin ikisi İTÜ’den

Ufuk Avrupa Programı Avrupa Araştırma Konseyi (ERC), Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi öğretim üyemiz Doç. Dr. Özgür Atalay’ın “TEXWEAROTS” isimli projesine de 1,5 milyon Avro destek vereceğini açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin aldığı ikinci ERC projesi olan ve “Textile-Based Wearable Soft Robotics with Integrated Sensing, Actuating and Self Powering Properties – TEXWEAROTS” adını taşıyan çalışma, tekstil teknolojisi ve robotik bilimini bir araya getirerek tekstil temelli robotik yapılar imal etmeyi amaçlıyor. Üretilecek olan bu yapılar, kas güçsüzlüğü yaşayan bireylerin tedavisinde kullanılacak. Proje kapsamında algılama, hareket etme ve enerji üretebilme yeteneğine sahip olacak tekstil tabanlı robotik yapılar ile gerçek manada giyilebilir yumuşak robotik yapıların üretilmesi hedefleniyor.

Günümüzde üretilen tekstil tabanlı ve silikon malzeme esaslı giyilebilir yumuşak robotik yapılar yumuşak sistemler olarak adlandırılsa da içerisinde çok miktarda rijid ve ağır parçalar barındırmaktadır ve bu sistemler için enerji gereksinimi ise ayrı bir sorundur. TEXWEAROTS projesi kapsamında üretilecek olan sistemler, günümüzde giyilebilir robotik yapıların karşılaştığı sorunlara çözüm bulmayı da amaçlıyor. Bu proje kapsamında ortaya çıkacak bilgi sadece yumuşak robotik sistemlere katkı sunmasının yanında elektronik tekstiller ve esnek ve giyilebilir enerji sistemlerindeki çalışmalara da katkı sunabilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.