Sudan’da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız

Read Time:1 Minute, 22 Second
Sudan’da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız

Protesto hareketlerine liderlik eden Meslek Odaları Birliğinin davetiyle başşehir Hartum’un yanı sıra birçok kentte sokaklara dökülen binlerce …

Protesto hareketlerine liderlik eden Meslek Odaları Birliğinin davetiyle başşehir Hartum’un yanı sıra birçok kentte sokaklara dökülen binlerce Sudanlı, lastik yakarak ve kaldırım taşlarıyla ana caddeleri trafiğe kapattı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Başşehir Hartum’un Sittin ve Afrika üzere ana caddelerinde toplanan kalabalığın Savunma Bakanlığı ile ordunun umum karargahının bulunduğu askeri yer ile Cumhurbaşkanlığı Sarayının olduğu yere yönelmesi üzerine polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Polis, Sudan Parlamentosu önünde toplanan göstericilere karşı da göz yaşartıcı gaz kullandı.

DEVRİMİN GİDİŞATININ DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORLAR

Sudan bayrakları ve devrim sürecindeki şovlarda hayatlarını kaybedenlerin fotoğraflarının taşındığı aksiyonda protestocular, hükümetten devrimin gidişatının düzeltilmesini, icraatların devrimin maksatlarına nazaran vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesini ve göstericilerin vefatından sorumlu olanların bir an evvel cezalandırılmasını istedi.

EL BEŞİR PERIYODU, ASKERİ DARBE İLE BİTTİ

Sudan’da, 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarının 11 Nisan 2019’da askeri darbeyle devrilmesinin akabinde 21 Ağustos 2019’da 39 ay sürecek asker-sivil ortak muvakkat idaresi başlamıştı.

Abdullah Hamduk başkanlığındaki muvakkat Sudan hükümetinin takvimine nazaran, ocak ayında parlamentonun kurulması ve sivil valilerin atanması bekleniyordu.

Sudan’da, Beşir iktidarını sona erdiren protesto şovlarına liderlik eden Meslek Odaları Birliği, bu sabah şovlar öncesinde yaptığı açıklamada, süreksiz hükümete “bir an evvel sivil mekanizmaların tamamlanması” davetinde bulunmuştu.

Birlikten yapılan açıklamada, sivil bir parlamentonun kurulması, sivil valilerin atanması, adalet sisteminde ıslahat yapılması, eski rejime mensup isimlerin üzerindeki kamuya ilişkin malların geri alınması, Beşir’in askeri darbeyle iktidara geldiği 30 Haziran 1989’dan bu yana eski rejim mensuplarından hatalıların cezalarının aleni, adil ve geciktirilmeden verilmesi gerektiği belirtilmişti.

Açıklamada, sivil hükümetin denetiminde askeri yapının gözden geçirilerek yeni ulusal bir ordu kurulması da istenmişti.

Sudan Meslek Odaları Birliği, Aralık 2018 devriminin maksatlarının gerçekleştirilmesi talebiyle hükümete basınç kurmak için bugün memleket umumunda büyük çaplı protesto şovları daveti yapmıştı.

Ensonhaber

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort