Suriye’de PKK’nın Süryanilere baskıları artıyor

Read Time:1 Minute, 12 Second
Suriye’de PKK’nın Süryanilere baskıları artıyor

Dünya Süryaniler Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, YPG/PKK terör örgütünün, kesim halkını çetinle “Kürtleştirme” gayreti içinde olduğu ve …

Dünya Süryaniler Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, YPG/PKK terör örgütünün, kesim halkını çetinle “Kürtleştirme” gayreti içinde olduğu ve örgütün “bağımsız bir Kürt bölgesi” kurma hayaliyle ortamda yaşayan azınlıklara pres uyguladığı kaydedildi.

SÜRYANİ MEKTEPLILERIN TESTE GİRMELERİNİ ENGELLEDİLER

Açıklamada, Hristiyan Süryani ve gayrı azınlık kümelerine mensup talebelerin, üniversitelerde eğitim görmek için 21 Haziran’da başlayan testlere terör örgütü YPG/PKK’nın tehditleri ve engellemeleri sebebiyle giremedikleri aktarılırken, terör örgütünün Süryani gençlerin geleceklerini tehlikeye attığı vurgulandı.

Örgütün kelamda özerk idaresinin, 9 Haziran’da birçok talebenin final imtihanlarına girmesini yasaklayan bir kararname yayınladığı kaydedilen açıklamada, birtakım talebelerin tabirlerine de mekan verildi.

“KURUMLARI ELE GEÇİRMEYİ HEDEFLİYORLAR”

Imtihana giremeyen 18 yaşındaki WCA üyesi Hanna, örgütün mekteplileri denetim altında tuttukları kurumlara kaydolmaya zorladıklarını, böylelikle tüm eğitim kurumlarını ele geçirmeyi hedeflediklerini belirtti.

“YA DIMAĞ YIKAYACAKLAR YA DA BİZİ KOVACAKLAR”

Kamışlı’ya testlerini vermek için kaçan bir öbür WCA üyesi Meryem ise “Tek emelleri, buralara Kürt olduğu manzarası vermek için bizi buradan kovmak, mülklerimiz ve topraklarımızı ele geçirmek. Burada kaldığımız sürece, özgürlüklerimizi sınırlamaya çalışacaklar. Bizi kendi talim materyalleri ve muallimleri ile dimağ yıkama programlarına tabi tutacaklar.” tabirlerini kullandı.

“ANAVATANIMIZDA PARALI ERLERIN GÖLGESİNDEYİZ”

Açıklamada başkaca WCA üyesi 18 yaşındaki Gabriella’nın, örgütün dayatmalarıyla ilgili, “Hayatlarımızı cehenneme çevirmenin yeni yollarını bu kadar sık bulmalarını anlatacak laf bulamıyorum. Kendi anavatanımızdaki yabancı paralı erlerce işletilen bir açık hava hapishanesine kapatılmış ve azap edilmiş hissediyorum.” biçimindeki laflarına yan verildi.

YPG/PKK’ya mali ve politik destek veren devletler olduğuna işaret edilen açıklamada, örgütün savunmasız sivillere karşı işlediği utanç verici kabahatler kınandı.

Ensonhaber

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort