DOLAR 31,5763 0%
EURO 34,3255 -0.03%
ALTIN 2.144,66-0,18
BITCOIN 21544708,07%
İstanbul
12°

KAPALI

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Zeynep Öztürk’ün ‘Bakarken II’ isimli kişisel sergisi 7 Mayıs’a kadar sanatseverleri bekliyor
  • Haber İtü
  • Gündem
  • Zeynep Öztürk’ün ‘Bakarken II’ isimli kişisel sergisi 7 Mayıs’a kadar sanatseverleri bekliyor

Zeynep Öztürk’ün ‘Bakarken II’ isimli kişisel sergisi 7 Mayıs’a kadar sanatseverleri bekliyor

ABONE OL
Nisan 20, 2022 12:34
Zeynep Öztürk’ün ‘Bakarken II’ isimli kişisel sergisi 7 Mayıs’a kadar sanatseverleri bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EKAV Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, resim ve şiiri motiflerindeki yanılsama ile bir araya getiren Zeynep Öztürk’ün ‘Bakarken II’ isimli kişisel sergisine 9 Nisan – 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Öztürk’ün üçüncü kişisel sergisi olan Bakarken II, Anadolu’da yetişen 14 farklı çiçeğin hikâyesini ele alıyor.

Zeynep Öztürk, eserlerinde sevgi ve coşkusunu motiflerle tuvaline aktarırken bu motifler, belli bir düzen anlayışında tekstil altyapısını da içine alıyor. Pentürlerinde dokusal çıkış olarak ele aldığı çiçek motifleri, gerçek ayrıntılardan arınmış olarak tuvale yansıyor. Sanatçı titiz bir disiplinle ele aldığı obje, figür veya mekân unsurlarını bellekte yarattığı değişimle, geometrik motiflerinin yanılsamalarını renklerle konumlandırıyor. Işığın vurduğu alanları yanılsamalarla irdelerken doku arayışlarını, stilize edilmiş geometrik motifler sayesinde farklı renk tonlarıyla yansıtıyor. Öztürk, küçük, ince ayrıntılarla verdiği geometrik motifler ve renk ahenkleriyle insanı iç yolculuğa çıkarırken doğayla, tarihle, gelenekle kurduğu birliktelik, onun fırçasıyla çağdaş bir arayış içinde sentez olarak öne çıkıyor.

“Her bir motif, her bir satır gibi, hayatın yansıması mıdır yoksa yanılsaması mı?”

Sanatçı Zeynep Öztürk, 3. kişisel sergisinde ikinci şiir kitabını da tanıtacak. Kitapta yer alan 20 şiir; sevginin, aşkın, tutkunun, var oluşun, anlamın, sezginin, insanlığın, arkadaşlığın, bütün kavram ve değerlerin, bütün hissediş ve sezişlerin nasıl özgün bir dil katmanıyla dile geldiğinin güzel örneklerini içinde barındırıyor. “Bakarken II” adlı sergi, resim yapmaya devam ederken kelimelerin sihirli gücünü kullanarak şiir çalışmalarını da sürdüren sanatçıyı okuyucuları ve izleyicileriyle buluşturuyor.

Aynı zamanda bu serginin bir öneminin daha olduğunu söyleyen Zeynep Öztürk; Ekavart Gallery’de sergilenecek 14 eserin satışı ile elde edilecek gelirin tamamının “Elim Sende Platformu” üzerinden SMA’lı çocukların tedavisi ile EKAV Vakfı’nın sanat dalında eğitim gören bursiyerlerine aktarılacağını belirtti.

“Bakarken II” 7 Mayıs 2022 tarihine kadar Ekavart Gallery’de görülebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.