DOLAR 32,5977 -0.62%
EURO 35,0204 -0.66%
ALTIN 2.431,28-0,55
BITCOIN 2097603-2,10%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ev Hanımlarına Emeklilik Desteği Çalışmaları Başladı

Ev Hanımlarına Emeklilik Desteği Çalışmaları Başladı

ABONE OL
Şubat 14, 2024 14:06
Ev Hanımlarına Emeklilik Desteği Çalışmaları Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ev Hanımlarının Emeklilik Durumu

İş yerlerinde çalışan ve primleri işletme sahibi tarafından ödenen çalışanlar ve emeklilik hakkından yararlananlar gibi, ev hanımları da emekli hakkından yararlanabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ile ev hanımları emekli olabilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Ev kadınlarına üçte bir prim desteğinin verilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlattık.” açıklaması yaptı.

Ev Hanımlarına Emeklilik Desteği

Ev kadınlarının sigortalılığı ve emekliliğiyle ilgili düzenleme hazırlıklarına yönelik soru üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, şunları söyledi: “Ev kadınlarına üçte bir prim desteğinin verilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlattık. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında, yükümlü olunan primin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi yönünde bir sistem kuruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü ve biz bunu yerine getireceğiz. Bunda kesinlikle bir sapma olmayacağını da özellikle vurgulamak isterim. Bunun zamanı ve şartları oluştuğunda zaten biz hem alandaki sendikalarımızdan, kadın örgütlerimizden ve birçok kuruluştan sivil toplum kuruluşlarından fikirler alacağız. Ondan sonra belirli bir noktaya getireceğiz. Daha sonra da ortaya çıkan tabloyu Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetkilileriyle bir araya gelerek bunu da hayata geçireceğiz. Ancak bu uzun erimli bir çalışma olduğu için de hedefimiz orta vadede bunu uygulamaya aktarmak olacak.”

Ev Hanımlarının İsteğe Bağlı Sigortalılık Şartları

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için aranan şartlar şunlardır:

  • 18 yaşından büyük olmak ve başka bir yerde çalışmamak
  • Evde el işi yaparak üretim ve satış yapmak (örneğin, el sanatları, turistik eşyalar, temizlik ürünleri vb.)

Başvuru Şartları

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta için başvurabilmek için aşağıdaki adımları izlemeleri gerekmektedir:

  1. Vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı almak
  2. ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurarak kimlik fotokopisi ile başvuruda bulunmak

Başvurunun ardından ev hanımlarının sigorta başlangıç tarihi, isteğe bağlı sigortalılık başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlatılır. Primler, ev hanımlarının belirleyeceği kazancın yüzde 32’si oranında ödenir. Primin yüzde 20’si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12’si ise Genel Sağlık Sigortası için kullanılır.

Emeklilik Şartları

Emekli olabilmek için ev hanımlarının Bağ-Kur kapsamında 9000 gün prim ödemesi gerekmektedir. Diğer emeklilik şartları için çalışmalar devam etmektedir. Örneğin, ev hanımlarının emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Ancak son 3.5 yılda bir iş yerinde çalışmış olan ev hanımları 7200 gün üzerinden emekli olma hakkına sahiptir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.