DOLAR 32,4990 0.13%
EURO 34,6236 0.19%
ALTIN 2.497,900,48
BITCOIN %
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kosova’da Türkçe Resmi Kullanımda Dil Olarak Kabul Edildi

Kosova’da Türkçe Resmi Kullanımda Dil Olarak Kabul Edildi

ABONE OL
Mart 31, 2024 12:04
Kosova’da Türkçe Resmi Kullanımda Dil Olarak Kabul Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Enis Kervan’ın Girişimiyle Türkçe’nin Statüsü Değişti

Kosova’nın kuzeyinde bulunan Kuzey Mitroviça belediyesinin meclis oturumunda, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Enis Kervan’ın öncülüğünde Türkçe’nin “resmi kullanımda dil” olarak kabul edilmesi için yapılan karar tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

Kervan: “Türkçe’nin Resmileşmesi Kosova’nın Çok Kültürlülüğünü Gösteriyor”

KDTP Milletvekili Enis Kervan, karar tasarısının kabul edilmesiyle, Kosova’nın çok etnikli ve çok kültürlü bir devlet olduğunun tekrardan kanıtlandığını belirtti. Kervan, Türkçe’nin Kosova’da yüzyıllardır geleneksel olarak konuşulduğunu vurgulayarak, “Bugün Türkçemiz oy çoğunluğuyla resmileşti.” dedi.

Kosova’da Türkçe’nin Statüsü

Ülkede 50 bin kişi anadilinin yanında Türkçe de konuşabiliyor. Türkçe, halihazırda Kosova’nın Prizren ve Mamuşa belediyelerinde “resmi dil” statüsünde bulunurken, Priştine, Gilan, Vıçıtırın ve Güney Mitroviça belediyelerinde “resmi kullanımda dil” statüsünde yer alıyordu. Kosova yasalarına göre, belediye sınırları içerisinde geleneksel olarak konuşulan bir dil, temsil oranına bakılmaksızın “resmi kullanımda dil” statüsüne sahip olabiliyor. Ancak bu statü, resmi kullanımdaki bir dilin belediyenin sorumluluk alanlarında kullanımını zorunlu kılmıyor.

Son Nüfus Sayımı Verilerine Göre Türkçe Konuşan Kişi Sayısı

Kosova’da 2011’de yapılan son nüfus sayımına göre ülkede toplam 18,738 Türk nüfusa kaydedilirken, yaklaşık 50 bin kişinin anadilinin yanında Türkçe de konuşabildiği belirtiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ